Zalety i wady robotów sprzątających

Opublikowane przez: wdomu24.pl w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 2152

Popularność robotów sprzątających rośnie od kilkunastu lat. Coraz więcej osób dostrzega sens posiadania i używania takiego sprzętu, do częstego i regularnego odkurzania. Warto mieć na uwadze, że - jak każde urządzenie - robot ma swoje zalety, ale i wady. Poniżej przedstawimy kilka z nich.


Zalety robotów sprzątających

Zalety robotów sprzątających

Na początku przyjrzymy się zaletom robotów sprzątających. Dzięki temu będziecie mogli ocenić, czy odkurzacz samojezdny to sprzęt dostosowany do Waszych potrzeb.

 

Czystszy dom z robotem sprzątającym

Jak często odkurzasz w swoim domu? Czy zdarza Ci się odkurzać codziennie, chociaż przez kilka dni pod rząd? Jeżeli nie, to może znasz kogoś, kto odkurza niemalże codziennie? Według informacji, które mamy, większość osób odkurza raz w tygodniu lub co kilka dni. Ale czy codzienne odkurzanie ma sens? Jak najbardziej! Taka regularność może pozwolić na to, że się odkurzy, zanim się zdąży porządnie nabrudzić. Ale niestety wymagałoby to zbyt wiele czasu. No chyba, że zadanie codziennego odkurzania zlecimy robotowi sprzątającemu. Robot codziennie z takim samym zapałem odkurzy Twoje mieszkanie! Codzienne sprzątanie w wykonaniu robota, to będzie dla Ciebie prawdziwa ulga. Zwłaszcza jeżeli posiadasz zwierzęta domowe, które gubią dużo sierści. Czysty dom, to jednocześnie przyjazny dom dla alergików.

 

 

Oszczędność czasu podczas odkurzania

Wybierając robota sprzątającego zaoszczędzisz nawet kilka godzin tygodniowo (które możesz wykorzystać na zdecydowanie ciekawsze rzeczy niż odkurzanie). Najbardziej zaawansowane roboty wyposażone są w pojemne baterie, dzięki którym Twój sprzęt odkurzy nawet dużą powierzchnię, a Ty w tym czasie możesz zająć się czymś przyjemnym. Dodatkowo, dzięki akumulatorowi właśnie, robot nie jest ograniczony kablami, a Ty nie musisz szukać kontaktu do odkurzania każdego pomieszczenia.

 

Dokładne i wygodne sprzątanie dzięki robotom sprzątającym

PURON PR10 dokładnie odkurza

Część konsumentów ma przekonanie, że robot nie odkurzy tak dobrze jak człowiek. Jednak odkurzacze samojezdne są już na tyle dokładne, że zbiorą trochę brudu nawet z tego pomieszczenia, w którym chwilę wcześniej odkurzano tradycyjnym sprzętem (i wydawać by się mogło, że żadnych zabrudzeń tam już nie ma).  Taki model robota jak PURON PR10 podczas pracy przejeżdża przez wszystkie miejsca, a jego szczotki boczne pomagają mu zebrać suche zanieczyszczenia nawet z kątów danego pomieszczenia. Co istotne, roboty sprzątające (nie tylko PR10, ale też chociażby modele marki ZACO) tworzą sobie wirtualne mapy, dzięki czemu wiedzą, że odkurzyły całą przestrzeń i mogą wrócić do stacji ładującej. Dodatkowo, roboty wyposażone zostały w czujniki, dzięki którym cały proces sprzątania może w pełni odbyć się bez Twojej ingerencji (nie musisz martwić się, czy spadnie ze schodów, czy porysuje Ci meble, zaawansowane roboty są bezpieczne).

 

Robot sprzątający nie tylko odkurza

Roboty sprzątające są zdecydowanie bardziej wielofunkcyjne niż na początku, gdy pojawiały się na rynku. Coraz rzadziej nowe modele robotów są tylko robotami odkurzającymi. W przypadku wielu marek standardem już jest, że nowe modele to roboty odkurzająco-mopujące. Przykładem robota, który oprócz odkurzania również mopuje, jest PURON PR10. O skuteczności jego mopowania świadczy między innymi wibrująca nakładka (nie każdy robot taką posiada!). Do tego ten model robota, w trybie mopowania, porusza się w jodełkę (czyli naśladuje ruchy tradycyjnego mopa), co sprawia, że jest jeszcze bardziej skuteczne.

Roboty samojezdne coraz częściej również posiadają własne aplikacje mobilne, które jeszcze bardziej zwiększają komfort i skuteczność pracy z robotem. Dla takich urządzeń jak PURON PR10 czy też ZACO A10, dzięki aplikacji możesz między innymi wybrać strefę, którą robot ma posprzątać lub wręcz przeciwnie, taką którą ma ominąć. Do tego aplikacja pozwala na postawienie wirtualnej ściany, dzięki której robot nie przekroczy granicy, którą mu postawisz (np. jeżeli chciałbyś oddzielić określony kąt w którym stoi miska dla psa).

 

Wady robotów sprzątających
Wirtualna ściana w aplikacji robota

Mimo że roboty sprzątające już od wielu lat są na rynku, to jest kilka wad, które cały czas mają. Na niektórych płaszczyznach nie są w stanie dorównać, mogłoby się wydawać, tylko zwykłym tradycyjnym odkurzaczom.

 

Ograniczone możliwości sprzątania robotów sprzątających

Roboty sprzątające, mimo że oferują dużą oszczędność czasu podczas odkurzania, to nie są w stanie poradzić sobie z niektórymi wyzwaniami, więc koniec końców czasami i tak musimy sięgnąć po tradycyjny odkurzacz. Robot nagle nie wyciągnie rury i nie odkurzy nią za meblami. W przypadku odkurzaczy tradycyjnych czasami wystarczy jeden ruch, aby poradzić sobie z takim wyzwaniem, ewentualnie trzeba wymienić ssawkę na taką, która jest przystosowana do pracy w małych szczelinach. Dobrym przykładem będzie tutaj model Henry HVR200, który w zestawie z akcesoriami samochodowymi, jest w stanie odkurzyć niemalże w każdym miejscu w mieszkaniu. Warto również podkreślić, że robot nie odkurzy tapicerek, ani też samochodu.

 

Regularna konserwacja robotów sprzątających 

Regularne czyszczenie robota

Robota trzeba regularnie czyścić (głównie ruchome części jak kółka i turboszczotką), aby sprawnie odkurzał i żeby zminimalizować ryzyku ewentualnej awarii. Do tego regularnie trzeba czyścić filtry i zbiornik, aby te się nie zapychały . Tradycyjne odkurzacze wymagają tych samych czynności, tylko zdecydowanie rzadziej. Natomiast to i tak nic w porównaniu z zaoszczędzonym czasem, podczas którego robot odkurza lub mopuje mieszkanie.

W przypadku robota sprzątającego, też trzeba zamontować odpowiedni zbiornik do odkurzania lub do mopowania (chociaż zdarzają się wyjątki jak model ZACO V6, który obie te czynności robi jednocześnie) oraz szczotki boczne. 

 

Ceny robotów sprzątających

Dość istotną wadą jest to, że przeciętny robot sprzątający jest sporo droższy od standardowego odkurzacza tradycyjnego. Często jest to dwukrotnie, a czasem i trzykrotnie, większa cena. Tym samym ta część konsumentów, która na urządzenia do sprzątania chce wydać mniejsze kwoty, może nie mieć okazji, żeby w ogóle poznać potencjał robotów sprzątających. Jednak z drugiej strony, robot swoją wyższą cenę wynagradza czasem, którego nie musisz poświęcać na odkurzanie.

 

Czy robot sprzątający to dobry wybór dla Ciebie? Naszym zdaniem dla każdego! Bo przecież miło jest, jak urządzenie posprząta za Ciebie, nawet jeśli czasem musisz mu pomóc i wymienić, czy wyczyścić filtr. Pamiętaj jednak, że do gruntownych porządków (sprzątanie za szafą, odkurzanie kanap, między poduszkami w sofach) warto mieć pod ręką odkurzacz tradycyjny lub pionowy.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December