Pięć przedmiotów, które należy dezynfekować codziennie

Opublikowane przez: Wdomu24 w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 444

W dobie panującej epidemii wiele mówi się o konieczności zachowania zasad higieny, w tym dokładnego mycia rąk. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że wiele przedmiotów w naszym otoczeniu również wymaga regularnej dezynfekcji. Ponieważ na rynku znajduje się bardzo dużo środków, trzeba bardzo uważnie dokonywać wyboru i kupować środki, które są certyfikowane, a ich działanie potwierdzone badaniami naukowymi wykonanymi w renomowanych instytucjach. W innym wypadku dezynfekcja może okazać się nieskuteczna.

Smartfon

Telefony są przez nas używane w zasadzie cały czas. Do rozmów, do kontaktu z innymi, do przeglądania internetu, oglądania seriali i do wielu innych celów. Według badaczy z Manchester Metropolitan University na powierzchni naszych smartfonów znajduje się nawet 5 razy więcej bakterii i wirusów niż na desce klozetowej, podeszwie buta czy klamce. Jeśli nawet często myjecie ręce, a potem dotykacie telefonu, przenosicie bakterie na skórze dłoni. Wiele osób ma zwyczaj zabierania telefonu nawet do toalety, co sprawia, że na ekranie osadza się jeszcze więcej drobnoustrojów. Dlatego też telefon należy każdego dnia dezynfekować, oczywiście ostrożnie, by go nie uszkodzić.

Karty kredytowe i płatnicze

Karty stanowią dobrą alternatywę dla płatności gotówkowych, jednak dotykane kilka czy kilkanaście razy dziennie także powinny być regularnie dezynfekowane. Jednak należy wykonywać to bardzo delikatnie, by nie uszkodzić mechanizmu karty.

Klucze do domu i samochodu

Bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak brudne są klucze. A jednak dotykamy ich każdego dnia, w różnych sytuacjach, czasem w jednym komplecie domowych kluczy mamy też te do altany śmietnikowej. Warto zatem regularnie przecierać klucze środkiem do dezynfekcji.

Klamki, uchwyty, wyłączniki światła

To kolejne rzeczy, których dotykamy codziennie. Zwłaszcza klamki – wchodząc do domu mamy brudne ręce, a zanim dotrzemy do umywalki, musimy otworzyć często przynajmniej jedne kolejne drzwi. Pamiętajmy o ich regularnej dezynfekcji.

Klawiatury, myszki, pady do konsoli

Korzystanie z komputera czy konsoli do gier to nasza codzienność. Zwróćmy uwagę, jak intensywnie i często dotykamy myszki, klawiatury czy pada do konsoli. Jeśli są często eksploatowane, dezynfekujmy je jak inne sprzęty, z którymi mamy częsty kontakt.

Dezynfekować, ale czym?

Nie każdy środek do dezynfekcji będzie odpowiedni. Wiele występujących na rynku żeli i płynów zawiera sporo substancji zapachowych, za to niewielkie stężenie takich, które odpowiadają za dezynfekcję (np. alkohol). Najczęściej są to po prostu odświeżające żele, które mogą przydać się w podróży, ale nie w trakcie epidemii, podczas której skuteczna dezynfekcja odgrywa tak ogromną rolę.

Wybierając środek do dezynfekcji sprawdzajmy zatem, czy jego działanie zostało przebadane. Jeden z takich certyfikowanych środków to Septa SineCID 1. Jego działanie zostało potwierdzone w badaniu wykonanym przez Państwowy Zakład Higieny. Zaletą tego środka jest forma sprayu, która czyni go bardzo wydajnym.

Bakterie i wirusy, które Septa SineCID 1 skutecznie dezynfekuje z powierzchni skóry i przedmiotów to:

  • Koronawirus SARS Cov-2 wywołujący chorobę COVID-19
  • BVDV (wirusowa biegunka)
  • norowirus,
  • grypa A (H1N1),
  • rotawirus,
  • zapalenie wątroby typu B,
  • HIV,
  • MRSA (gronkowiec złocisty)

 

Mamy nadzieję, że na co dzień dbacie o to, by dezynfekować skórę rąk i przedmioty w swoim otoczeniu.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December