Pięć kluczowych pytań pomocnych w wyborze robota sprzątającego

Opublikowane przez: Wdomu24 w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 447

Zakup robota sprzątającego wiąże się z wcześniejszym wyborem właściwego modelu - a tych na polskim rynku nie brakuje. Dostajemy wiele telefonów od osób zainteresowanych zakupem robota. Najczęściej powtarza się jedno pytanie: "Jaki model robota mam wybrać?". Z chęcią służymy pomocą w podjęciu właściwej decyzji, tak aby każdy cieszył się ze swojego zakupu. 


Wyb
ór właściwego modelu robota sprzątającego nie dotyczy jedynie kwestii: "Na co nas stać?". Pomagając w wyborze właściwego odkurzacza, już na wstępie zadajemy pięć kluczowych pytań. Poniżej omawiamy każde z nich.

W jakich kwotach ma się zamknąć zakup?

W naszym sklepie mamy dość sporą rozpiętość cenową - od 699 zł (np. ZACO A40) do 1699 zł (ZACO A9s) za robota. Dlatego ważne jest już na wstępie określić sobie do jakiej kwoty ma być zakup. Zapewne zastanawiacie się, jakie są różnice między najtańszymi a najdroższymi modelami odkurzaczy automatycznych? Cena przede wszystkim związana jest z nowoczesnością robota oraz ilością zaawansowanych funkcji. Na przykład najtańsze modele robotów nie posiadają żyroskopu lub kamery skanującej, które odpowiedzialne są za regularny, szybki tryb sprzątania powierzchni. Najtańsze modele robotów jeżdżą w sposób losowy. Nie oznacza to, że sprzątają gorzej, po prostu odkurzanie zajmuje im więcej czasu. Podobnie ma się sprawa z robota funkcją mopowania - dostępna jest wyłącznie w nieco droższych modelach odkurzaczy. Dlatego zaraz po określeniu ceny przechodzimy do kolejnego pytania...


Jakie funkcje ma posiadać robot?

Wcześniejsze pytanie zazwyczaj zawęża już nasze możliwości wyboru. Nie rzadko musimy pójść na kompromis. To zrozumiałe, że nie da się kupić tańszego robota z możliwościami najdroższego modelu. W takiej sytuacji albo podwyższamy poprzeczkę cenową, albo koncentrujemy się jedynie na kluczowych dla nas funkcjach, jak np. funkcji mopowania, sterowania przez aplikację, skanowania przestrzeni itp. W kategorii robotów ze średniej półki cenowej najczęściej wybierane są modele ILIFE A8, ILIFE A7, ZACO V5x.


Jaka jest powierzchnia mieszkania/domu?

W momencie, gdy posiadamy podstawowe dane, powinniśmy przejść do bardziej szczegółowych pytań związanych z miejsce, które będzie miał za zadanie posprzątać robot. Jeśli posiadamy mieszkanie/dom o dość dużej powierzchni, powinniśmy się zastanowić raczej nad nieco droższym modelem odkurzacza. Dlaczego? Wybrany przez nas odkurzacz powinien posiadać co najmniej żyroskop, a najlepiej kamerę skanującą. Dzięki tym funkcjom nasz pomocnik odkurzy całą przestrzeń w dużo krótszym czasie. Rekomendację robotów do sprzątanej powierzchni wyraźnie ukazuje poniższa tabelka.

Por
ównanie modeli ZACO i rekomendacja do sprzątanej powierzchni

 

Czy w domu są zwierzęta?

To również ważny punkt. Posiadacze zwierząt nawet nie zdają sobie sprawy, ile sierści ich pupili zalega w zakamarkach ich domu. Będą zaskoczeni, gdy po pierwszym odkurzaniu robota sprzątającego okaże się, że pojemnik na zanieczyszczenia jest pełen kłaków! Dlatego w przypadku domu ze zwierzętami sugerujemy wybór odkurzacza z większym niż standardowy pojemnikiem na zanieczyszczenia suche. Do takich robotów należą modele ZACO A9s, ZACO V85, ILIFE A7.


Czy w domu są czarne dywany lub posadzki?

Pytanie może brzmieć dziwnie, ale w rzeczywistości jest bardzo ważne. Roboty sprzątające (niezależnie od marki) nie odkurzają powierzchni o czarnym kolorze. Wiązka podczerwieni w czujniku robota nie odbija się od czarnych obszarów, dlatego robot traktuje je jako spady i stara się ominąć. W przypadków schodów lub jakichkolwiek uskoków cieszy nas takie rozwiązanie. Jednak jeśli w mieszkaniu czy domu posiadamy czarne dywany lub posadzki musimy zastanowić się nad stosownym rozwiązaniem.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December