8 najczęściej popełnianych błędów w trakcie sprzątania

Opublikowane przez: wdomu24.pl w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 426

Sprzątanie z biegiem czasu staje się coraz bardziej bezrefleksyjną i powtarzalną czynnością. Jednak uważamy, że właśnie ze względu na tę powtarzalność, warto czasem usiąść i zastanowić się czy na pewno nie moglibyśmy robić tego skuteczniej i lepiej dbać o swój dom.

Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Ciebie tę listę ośmiu najczęściej popełnianych błędów w trakcie sprzątania. Zapraszamy do lektury, a nuż zauważysz jakieś niedokładności w Twoich metodach sprzątania. Twój dom z pewnością będzie Ci wdzięczny :)

1. Zamiatamy zamiast odkurzać

odkurzacz piorący Numatic GVE370 GeorgeNie bez powodu powstały odkurzacze. Największym problemem związanym z korzystaniem z miotły jest to, że podnosi część kurzu do góry. Nic dziwnego, że ma to miejsce, ponieważ drobinki kurzu są mikroskopijnie małe – mierzy się je w mikrometrach (1 cm to 10 tysięcy mikrometrów).

Żeby pozbyć się kurzu na dobre, trzeba go wciągnąć odkurzaczem, ale uwaga: odkurzaczem z dobrym systemem filtrowania. Nie chcemy przecież żeby „wypluł” część zebranego pyłu z powrotem do naszego mieszkania.

Na pomoc przychodzą domowe odkurzacze pokroju Henry firmy Numatic, których budowa (wylot powietrza znajduje się na górze urządzenia, nie z tyłu jak w tradycyjnych odkurzaczach), konstrukcja worków (trójwarstwowe worki HEPA-FLO) i skuteczność profesjonalnych filtrów TRITEX zatrzymują znaczną większość pyłów i zanieczyszczeń. Dla alergików i osób posiadających zwierzęta są dostępne również dodatkowe filtry antyalergiczne i pochłaniające zapachy.

Alternatywą mogą być również roboty sprzątające, które posiadają aż trzy filtry (wstępny, gąbka i HEPA).


2. Nie odkurzamy wykładzin odpowiednim wyposażeniem

Wykładziny, w przeciwieństwie do powierzchni twardych, składają się z włosia. Oczywista oczywistość, ale dlaczego w takim razie korzystamy ze zwykłych odkurzaczy do ich sprzątania? Samo wsysanie zanieczyszczeń przy obecności włosia nie wystarczy. Szczególnie jeśli mamy w domu zwierzęta.

Znacznie efektywniejszym rozwiązaniem są odkurzacze wyposażone w obrotowe szczotki (tzw. turboszczotki), które we współpracy z mocą ssącą odkurzacza, sprawnie wyczesują wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni dywanu. Turboszczotki znajdziesz między innymi w robotach sprzątających Puron PR10, ZACO A4s, A6, A8s i A9s, w odkurzaczach bezprzewodowych marki Dibea oraz jako akcesorium dla odkurzaczy Numatica.

3. Nie usuwamy plam z materiałów od razu po ich powstaniu 

Kto nigdy nie odwlekał usunięcia plamy po ketchupie z kanapy niech pierwszy rzuci kamieniem. I nie, przetarcie mokrą ścierką nie wystarczy. Co więcej, im mocniej trzemy tym głębiej wcieramy plamę lub rozcieramy ją na większą powierzchnię. Reagować trzeba szybko i z głową. Nic nie usunie mokrego zabrudzenia na tapicerce skuteczniej niż dobry odkurzacz piorący, który namacza brud wodą z płynem, a następnie wysysa całość z materiału. Warto przyjrzeć się chociażby Georgowi z rodziny Numatic, który potrafi odkurzać i na mokro i na sucho.

4. Nie sprzątamy „od góry do dołu”

Przyjęło się zaczynać sprzątanie od odkurzania, ponieważ większość odkurzaczy konsumenckich posiada nie do końca skuteczne systemy filtracji i kurz z podłogi często lądował na meblach i półkach. Niestety konsekwencją takiego działania jest dalsze zsypywanie części kurzu ze wspomnianych mebli na podłogę. Dlatego właśnie powinno się sprzątać „od góry do dołu”, czyli od najwyżej położonych powierzchni do najniżej. Jeśli boisz się rozniesienia pyłków przez odkurzacz na sam koniec sprzątania, zainwestuj w odkurzacz, z którym nie będziesz musiał(a) się o to martwić.

5. Nie odkurzamy dokładnie posadzek przed myciem

Pozbywając się luźnych zabrudzeń jedynie pobieżnie, narażamy posadzki na mikrouszkodzenia i rysy. Mopując, drobinki piasku i kurzu trą po podłodze z siłą jeszcze większą niż przy zamiataniu. Przez to posadzki mogą stracić swój połysk i stać się bardziej matowe. Jeśli dokładne odkurzanie jest dla Ciebie zbyt czasochłonne, skorzystaj z pomocy robota, który odkurzy luźne zanieczyszczenia za Ciebie i dodatkowo umyje podłogę (ZACO A9s, A8s, V85, V5X i Puron PR10). 

Zaco A9s - mopowanie

6. Używamy brudnego mopa i ścierek

Bardzo prosta sprawa, ale często pomijana – materiały używane do mycia różnych powierzchni w domu bardzo mocno wchłaniają brud. Nie tylko należy je po każdym użyciu przeprać ręcznie i bardzo dokładnie przepłukać gorącą wodą, ale zalecamy również prać je w pralce co parę użyć. Koniecznie korzystając z najwyższej możliwej dostępnej temperatury w pralce by zabić większość drobnoustrojów, które mogły zadomowić się w naszych ścierkach i mopach. Nie zapominajcie także o porządnym ich wysuszeniu, w przeciwnym wypadku możecie spotkać się z nieprzyjemnym zapachem podczas sprzątania.

7. Używamy nieodpowiednich środków chemicznych lub źle je dozujemy

Źle dobrane i niepoprawnie dozowane środki chemiczne mogą doprowadzić do niedomycia lub wręcz przeciwnie – do uszkodzenia zmywanych powierzchni. Szczególnie, jeśli posiadają bardzo niskie (kwasy) lub bardzo wysokie (zasady) pH.

W tym przypadku recepta jest prosta – Kleen Blue Star. To profesjonalny środek do robotów mopujących oraz do ogólnego użytku w gospodarstwie domowym. Można go wykorzystywać do mycia zarówno podłóg, mebli, jak i nawet okien. Jedyne co należy kontrolować to dozowanie, ale kupując płyn Blue Star w naszym sklepie, dostaniecie dodatkowo pipetę do precyzyjnego odmierzania potrzebnej ilości płynu.

8. Zbyt rzadko wymieniamy worki w odkurzaczu

Nie czekaj na przykry zapach, sprawdzaj stan wypełnienia worka odkurzacza bądź zbiornika robota po każdym odkurzaniu. Przepełniony odkurzacz roznosi po domu całe mnóstwo pyłów i roztocza. W taki sposób możesz wyrządzić więcej szkód niż gdybyś zupełnie zrezygnował z odkurzania.  Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu całego robota żeby uniknąć jego uszkodzenia. Jeśli nie jesteś pewien jak, obejrzyj poradniki na naszych kanałach YT.

Dowiedzieliście się czegoś nowego? Których błędów jesteście lub byliście winni w trakcie swoich przygód ze sprzątaniem? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December