Odkurzacz bezprzewodowy czy tradycyjny?

Opublikowane przez: Maja Rogalska w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 164
Stoisz przed decyzją zakupową odkurzacza i nie wiesz, czy zdecydować się na tradycyjny, czy bezprzewodowy? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł ukazujący zalety i wady obu tych produktów, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Co wyróżnia odkurzacze pionowe? 

Zalety bezprzewodowych odkurzaczy - jedne są oczywiste, inne nieco mniej. Poniżej przedstawimy cechy, które uznajemy za plusy w posiadaniu odkurzaczy pionowych. Sprawdź, który z nich jest dla Ciebie najbardziej istotny.

1. Brak kabli

Chyba nikogo nie zaskoczyliśmy wymieniając pierwszą z zalet odkurzaczy bezprzewodowych. Jest to bowiem brak… przewodów. To oznacza, że jesteś w stanie z odkurzaczem pionowym dojść w różne zakamarki nie tylko mieszkania, ale i tarasu, samochodu, piwnicy, etc. niezależnie od tego, czy te powierzchnie mają dostęp do prądu. Dodatkowo, podczas pracy nic Ci się nie plącze, nie musisz zwijać, rozwijać kabla, schylać się do kontaktu, wypinać inne urządzenia, żeby móc odkurzyć pomieszczenie.

2. Wielofunkcyjność

Odkurzacze bezprzewodowe najczęściej charakteryzują się wielofunkcyjnością. Co to znaczy? Możesz ich używać z długą rurą i odkurzać podłogi, sufity, itp. Możesz także odpiąć ową rurę, dzięki czemu uzyskasz odkurzacz ręczny.

Urządzeniem w takiej formie posprzątasz zarówno auto, zakamarki w tapicerkach, sofy, jak i półki, szuflady i inne trudno dostępne miejsca. W połączeniu z wieloma przydatnymi akcesoriami w zestawie, z pewnością dotrzesz do każdej przestrzeni wymagającej wyczyszczenia. Z odkurzaczem PU30 otrzymujesz dodatkowo węża, którym możesz łatwiej manewrować, kiedy sprzątasz wąskie przestrzenie, w które nie zmieści się rękojeść (silnik).Kolejną funkcjonalność, jaką mogą oferować odkurzacze bezprzewodowe, jest mopowanie. Nie wszystkie wyposażone są w zbiorniki na wodę, jednak te, nazywane urządzeniami 3 w 1 tak. To oznacza, że odkurzysz i przetrzesz podłogę jednocześnie, podczas jednego sprzątania. Należy pamiętać, że nie jest to MYCIE podłóg, a ich mopowanie/przecieranie. Jest to jednak bardzo przydatna funkcjonalność, ponieważ przy regularnym stosowaniu pomaga utrzymać podłogi w czystości i świeżości.

4. Zawsze pod ręką


Z reguły odkurzacze tradycyjne chowamy w szafie, w wolnych zakamarkach. Odkurzaczy pionowych nie musimy, a raczej nie powinniśmy nigdzie ukrywać. Mają one być w gotowości, kiedy pojawi się potrzeba zarówno szybkiego sprzątnięcia, jak i odkurzenia całego mieszkania. Zajmują mało miejsca, mają dołączone do zestawu haczyki, które możemy przytwierdzić do ściany i powiesić na nich nasz odkurzacz. Są też takie, które mają swoją stację i mogą stać w dowolnym miejscu. To, że nie ma potrzeby podłączać ich do kontaktu, zawsze mają podpiętą rurę (bo przecież z odkurzaczy tradycyjnych zwykle je wyjmujemy, żeby zmieściły się np. do szafy), powoduje, że możemy ich używać spontanicznie, w dowolnym momencie, bez zbędnych czynności, które zajmują nam czas.

5. Łatwe manewrowanieWedług naszych obserwacji i komentarzy klientów, odkurzaczem pionowym łatwiej jest manewrować między przeszkodami na podłodze. Wynika to z tego, że najczęściej ssawy wyposażone są w giętą nasadę. W odkurzaczach tradycyjnych rzadko się to zdarza. Słyszymy często sygnały od użytkowników naszych odkurzaczy bezprzewodowych, że urządzenie wręcz „samo sunie” po powierzchni.

W modelu PURON PU30 dodatkowo w zestawie znajdziesz rurę flex, którą możesz zgiąć i odkurzać pod meblami bez konieczności schylania się.Odkurzacze przewodowe - jakie są ich zalety?

Wymieniliśmy sporo zalet odkurzaczy bezprzewodowych. Czy to oznacza, że tradycyjne są na przegranej pozycji? Nic bardziej mylnego, one też mają swoje plusy… i to niemało. Zobaczj jakie zalety mają odkurzacze tradycyjne

1. Najczęściej większa moc

Dobry odkurzacz tradycyjny (jakim niewątpliwie jest Henry) zwykle charakteryzuje się dużym podciśnieniem ssania (pot. siłą ssącą). Rzadko odkurzacze pionowe są w stanie im dorównać mocą. PURONOWI PU30 się to udało, ale pod tym względem znajduje się w mniejszości w swojej kategorii urządzeń. Producenci bardzo często nawet nie podają tego parametru, ponieważ nie są to zbyt imponujące wyniki. PURON PU30 ma porównywalną siłę ssącą do odkurzaczy Henry.

2. Duże zbiorniki na zanieczyszczenia

Odkurzacze tradycyjne mogą pomieścić duże i bardzo duże ilości zanieczyszczeń. Henry np. pomieści od 6 do 15 litrów. To oznacza, że możesz odkurzać bez opróżniania urządzenia nawet przez rok!

3. Mniejszy koszt

Z reguły odkurzacze tradycyjne są tańsze od pionowych. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że nie wymagają wyposażenia ich w akumulatory. Umieszczenie kabla, który dostarcza prąd do silnika w odkurzaczu tradycyjnym jest z pewnością tańszym i mniej skomplikowanym rozwiązaniem w produkcji, niż bezszczotkowe silniki napędzane akumulatorami.

4.Większa powierzchnia filtrująca

Ta zaleta jest ważna przede wszystkim dla alergików. Odkurzacze tradycyjne – z racji swoich gabarytów – zwykle mają większe powierzchnie filtrujące. Dodatkowo, w wielu sprzętach z kablem masz możliwość doposażenia ich w specjalne filtry antyalergiczne. Odkurzacze pionowe oczywiście też mają swoje systemy filtrujące, np. PURON PU30 ma ją sporą, ponieważ filtr jest cylindryczny, jednak jest to nieporównywalne z dużymi filtrami, w jakie wyposażone są odkurzacze Henry.


Minusy odkurzaczy pionowych 

Poznaliście zalety obu typów urządzeń. Wszystko ma jednak swoje zalety, ale i wady. Zacznijmy od minusów odkurzaczy pionowych.

1. Ograniczony czas pracy

To, co jest zaletą odkurzaczy bezprzewodowych jest równocześnie ich wadą. Akumulator bowiem ma ograniczoną pojemność i dostarcza energię tylko przez pewien czas. Odkurzacz tradycyjny może pracować nieustannie (zwłaszcza jeśli ma silnik przemysłowy, jak Henry, odporny na przegrzewanie). Może się tak zdarzyć, że podczas pracy urządzenie się rozładuje i będziesz musiał/a przerwać i podłączyć akumulator do ładowania. Rozwiązaniem jest jednak zakup takiego pionowego urządzenia czyszczącego, który ma długi czas pracy. W naszej ofercie znajdziesz np. PURONA PU30 z dodatkową baterią, który może odkurzać nawet 96 minut. To naprawdę długo i z pewnością posprzątasz w tym czasie dużą powierzchnię.

2. Mniejsze zbiorniki na zanieczyszczenia


Pisaliśmy wyżej o tym, że odkurzacze Henry mają bardzo duże zbiorniki. Żaden odkurzacz bezprzewodowy nie pomieści aż tyle litrów zanieczyszczeń. Oznacza to, że niemal po każdym odkurzaniu musisz go opróżniać. Nie jest to jednak dużym kłopotem, ponieważ zrobisz to z reguły za pomocą jednego przycisku. Może to być jednak kłopotliwe dla alergików. W trakcie tej czynności bowiem kurz może się unosić w powietrzu. Inaczej jest przy wymianie worka w odkurzaczach tradycyjnych.

Mniejszy zbiornik wiąże się też z mniejszą powierzchnią filtrującą, o której pisaliśmy wyżej.

3. Waga urządzenia

Całe urządzenie zwykle waży mniej, niż odkurzacz tradycyjny. Jednak tego drugiego nie nosisz, a ciągniesz za sobą. W przypadku odkurzacza pionowego, niemal cały jego ciężar trzymasz cały czas w ręku. Nawet najlżejszy będzie więc ważył w ręku więcej niż sama rura odkurzacza tradycyjnego, którą trzymasz podczas pracy. Oczywiście sporą część ciężaru opierasz o podłogę, ale wciąż to cięższa opcja niż w odkurzaczu tradycyjnym.

4. Cena

O tym wspominaliśmy przy plusach odkurzaczy tradycyjnych. Urządzenia pionowe zwykle wymagają posiadania większego budżetu. Warto jednak zauważyć, że w tym przypadku oszczędzasz na cyklicznym zakupie worków, których tradycyjne odkurzacze (workowe) wymagają.

5. Brak węża


Jednym z minusów odkurzaczy pionowych może być to, że wyposażone są zwykle w twarde rury, które nie są giętkie, jak węże odkurzaczy tradycyjnych. Może to utrudniać nieco dostęp do wszystkich przestrzeni. Z pomocą jednak przychodzi zarówno możliwość odłączenia rur, jak i podłączenia węża krótkiego i łamanej rury flex, dzięki której odkurzysz pod meblami bez schylania (dostępne w odkurzaczu PURON PU30).

Wady odkurzaczy tradycyjnych

Czy klasyczne, sprawdzone odkurzacze tradycyjne mają jakieś wady? A i owszem, jest ich kilka.

1. Problematyczny przewódZnowu nie odkryliśmy Ameryki, ale trzeba o tym wspomnieć. Odkurzacze tradycyjne wyposażone są w kable. Oznacza to, że aby przejść do odkurzania, musisz znaleźć wolny kontakt i podłączyć kabel do prądu. To również oznacza, że jeśli chcesz odkurzyć dużą powierzchnię, musisz przełączać się między gniazdkami. Dodatkowo, nie odkurzysz pomieszczenia, które nie ma dostępu do energii elektrycznej. Problematyczne też staje się sprzątanie auta, do którego często musisz mieć przedłużacz. Podczas odkurzania kabel plączę się po podłodze, a po skończonej pracy musisz go zwijać. Jak trafisz na zwijarkę elektryczną, jest niestety duża szansa, że po latach się uszkodzi, a Ty zostajesz z kablem, który musisz nawijać na odkurzacz, żeby nie przeszkadzał w zakamarku, w którym zostawiasz urządzenie.

Warto tutaj wspomnieć, że odkurzacze Henry zostały wyposażone w aż 10-metrowe kable oraz mechaniczną zwijarkę, która nie ulega uszkodzeniom.

2. Worki wymagające wymiany

Worki w odkurzaczach tradycyjnych zbierają nie tylko kurz, ale i zapachy. Często więc nieprzyjemnie pachnie podczas odkurzania, ponieważ zanieczyszczenia gromadzą się tygodniami lub miesiącami. Oczywiście możesz zaopatrzyć się w specjalne zapachy lub filtry węglowe. Nie zmienia to jednak faktu, że worki w odkurzaczach tradycyjnych musisz wymieniać, a co za tym idzie – musisz je kupować. Ten problem nie pojawia się, kiedy użytkujesz odkurzacz pionowy bezworkowy.

3. Większe gabaryty

Odkurzacze klasyczne z kablem są z pewnością większe od pionowych. Musisz więc mieć miejsce, w którym go schowasz (no chyba, że jest uśmiechnięty i przyjazny jak Henry i lubisz jak dotrzymuje Ci towarzystwa). Zwykle, kiedy chowamy odkurzacz, rozmontowujemy jego rury, żeby zajmował jak najmniej miejsca. A to oznacza, że kiedy chcesz odkurzyć, musisz go wyjąć, przenieść i zmontować. Takie urządzenia często ważą dużo więcej niż bezprzewodowe. To wszystko powoduje, że sięgasz po odkurzacz tradycyjny rzadziej, niż po ten, który byłby zawsze „pod ręką”, bo nie jest to tak komfortowe.

4. Jednofunkcyjny

Odkurzacze tradycyjne mają jedno zadanie. Odkurzać podłogi i dywany. Czasami możesz odkurzyć nim też kanapę, ale nie zmienia on swojej formy, po prostu zmieniasz końcówkę, dalej jest połączony kablem i wężem. Nie ma też funkcji mycia (no chyba że jest odkurzaczem piorącym), mopowania, ani nie przekształcisz go w żaden sposób, aby ułatwić sobie odkurzanie auta. W każdej tej czynności cały czas musisz korzystać z kabla, a silnik cały czas stoi na podłodze.

 

Przedstawiliśmy najważniejsze plusy i minusy zarówno odkurzaczy tradycyjnych, jak i pionowych. Bez owijania w bawełnę. Który wybrać?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb: jak często odkurzasz, jaką masz powierzchnię, jaki masz budżet, ile masz miejsca na przechowywanie odkurzacza i czy jesteś alergikiem. Ty wiesz najlepiej, które z zalet i wad są dla Ciebie najważniejsze.

Co ciekawe, klienci często wybierają opcję pośrednią – to znaczy zaopatrują się w odkurzacz tradycyjny bądź robota sprzątającego ORAZ odkurzacz bezprzewodowy do doraźnej pomocy w utrzymaniu czystości. Odkurzacze przewodowe natomiast wykorzystują do bardziej gruntownych porządków.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December