Najczęstsze błędy w użytkowaniu robotów sprzątających

Opublikowane przez: Wdomu24 w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 183

Roboty sprzątające na dobre zagościły w naszych domach, wyręczając nas w codziennym odkurzaniu i myciu podłóg. Aby urządzenie spełniało swoją funkcję przez długie lata, należy wystrzegać się błędów w użytkowaniu. Jakie są najczęstsze?

Brak dokładnego czyszczenia

Robot podczas każdego odkurzania się brudzi. Drobiny kurzu wlatują nie tylko do zbiornika, ale i osadzają się w innych miejscach. Nieuniknione jest również wkręcanie się włosów w koła czy szczotkę centralną. Wkręcone włosy zakłócają pracę urządzenia, mogą się również nagrzać i spowodować poważną awarię. Dlatego nie wystarczy opróżniać zbiornik. Trzeba również dokładnie czyścić inne części robota: koła, szczotkę centralną, szczotki boczne, a nawet czujniki. Zalegający kurz może powodować nieprawidłowe działanie robota, a nawet poważniejsze awarie. Wielu użytkowników robotów sprzątających ogranicza się do wysypywania zanieczyszczeń ze zbiornika, co jest poważnym błędem. Warto przed czyszczeniem obejrzeć filmik instruktażowy dotyczący posiadanego przez nas modelu.


Brak regularnych wymian filtra

Filtry w robotach sprzątających wymagają czyszczenia, a w miarę eksploatacji, również wymiany. Błędne jest również czyszczenie na mokro filtrów o wysokiej wydajności. Tego rodzaju filtr czyścimy wyłącznie na sucho, a kiedy jest wyeksploatowany – wymieniamy.

Zwierzęta domowe mają kontakt z robotem bez nadzoru

Zaletą robotów sprzątających jest m.in. możliwość użytkowania ich podczas naszej nieobecności. Przyjemnie jest wrócić do wysprzątanego mieszkania. Jednak, jeśli w naszym domu mieszka także pies, kot lub inne zwierzę mające swobodny dostęp do mieszkania, możemy narazić nasze urządzenie na poważną awarię. Poruszający się robot może uderzyć w śpiące zwierzę, które, wystraszone, może na niego wskoczyć. A wbrew temu, co pokazane jest na wielu filmikach, „podróżowanie” psa czy kota na robocie powodować może uszkodzenia mechaniczne sprzętu. Ponadto podczas naszej nieobecności zwierzak może z jakiegokolwiek powodu zanieczyścić podłogę. Kiedy robot w to wjedzie – awaria gotowa. Dlatego lepiej nie ustawiać w harmonogramie odkurzania w godzinach naszej nieobecności, jeśli mamy zwierzęta.

Przenoszenie robota z pełnym zbiornikiem do mopowania

Przenoszenie robota z pełnym wody zbiornikiem może mieć opłakane skutki. Woda może się rozlać i spowodować poważną awarię. Po mopowaniu bezwzględnie wyjmujemy zbiornik – zwłaszcza że i tak nie wolno ładować urządzenia z wypełnionym wodą pojemnikiem.

Unikanie powyższych błędów pozwoli na zdecydowanie dłuższą żywotność robota sprzątającego w naszym domu.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December