Jakie są różnice między odkurzaczami bezworkowymi a workowymi?

Opublikowane przez: Daniel Sienkiewicz w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 98
Przed zakupem odkurzacza większość osób staje przed dylematem na jakie rozwiązanie się zdecydować - odkurzacz workowy czy bezworkowy? Warto podjąć tę decyzję świadomie i wybrać opcję, która będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom. Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. W artykule przybliżymy różnice między workowymi a bezworkowymi odkurzaczami, co powinno pomóc przy wyborze urządzenia. W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: odkurzacz workowy i bezworkowy – o czym należy wiedzieć podczas zakupu? Dowiedz się o zaletach i wadach każdego z rozwiązań.

Jaki odkurzacz dla alergika? 

Każdy alergik zwraca uwagę na czystość powietrza - to naturalne. Odkurzacze, gdy wciągają kurz i brud, zasysają również powietrze, które następnie muszą wypuścić. To jakiej jakości ono będzie zależy od kilku czynników, na które mamy wpływ już podczas wyboru odkurzacza. Zarówno opcja workowa jak i bezworkowa powinna posiadać filtry powietrza - w przypadku bezworkowego odkurzacza pionowego PURON PU30 jest to cylindryczny filtr harmonijkowy HEPA oraz filtr gąbkowy.

Dodatkowo, zbiornik na zanieczyszczenia zabezpieczony jest specjalną uszczelką. Dla porównania, odkurzacz workowy
 Henry Quick
wyposażony jest we wkładki filtrujące, które jednocześnie mają funkcję gromadzenia zanieczyszczeń oraz filtru.
Dlaczego tak wielu klientów wybiera odkurzacze dla alergików z filtrem HEPA? Filtr HEPA w odkurzaczu bezworkowym działa na zasadzie zatrzymywania cząstek w powietrzu poprzez mechaniczne pułapki. Jest w stanie zatrzymać cząstki o rozmiarze poniżej 0,3 mikrona, w tym bakterie, wirusy, roztocza, pyłki, dym, kurz i inne zanieczyszczenia powietrza. Gdy powietrze przepływa przez filtr, większe cząstki są zatrzymywane przez warstwę wstępną, natomiast mniejsze cząstki są zatrzymywane przez gęste sieci włókien, które ułożone są w sposób uniemożliwiający im przedostanie się do pomieszczenia.

Kontrola nad sprzątaniem - gdzie mój pierścionek?

Kto z nas przypadkowo nie wciągnął odkurzaczem pierścionka, złotej monety czy innej cennej rzeczy? Jeśli zauważymy ten moment wiemy, w którym miejscu należy szukać. Odkurzacz workowy to w takim przypadku problem, ale do rozwiązania. W zależności od rodzaju worka wyjęcie z niego przedmiotu może być trudniejsze lub łatwiejsze, ale jak najbardziej możliwe. Inaczej wygląda sytuacja, gdy wartościowy przedmiot znajdzie się w odkurzaczu zupełnie nieświadomie. W przypadku bezworkowego rozwiązania istnieje szansa, że to zobaczymy - zbiornik odkurzacza bezworkowego z filtrem HEPA PURON PU30 jest przeźroczysty. 

Odkurzacz workowy a bezworkowy - higiena i wygoda


Pełny worek i konieczność jego wymiany to zdecydowanie dłuższy proces niż szybkie opróżnienie zbiornika. W odkurzaczu bezworkowym z pojemnikiem PURON PU30 to zaledwie jedno kliknięcie - po otworzeniu klapy można z łatwością wysypać zanieczyszczenia. Należy pamiętać, że zbiornik wymaga systematycznego czyszczenia. Inaczej to wygląda w przypadku odkurzaczy workowych - musimy pamiętać o zakupie worków, a sama jego wymiana to dłuższa, czasem niełatwa czynność. Bywają oczywiście odkurzacze, w których ten proces jest uproszczony - przykładem może być Henry Quick. Dla alergików lepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz workowy, bo jeśli nawet, w przypadku urządzeń bezworkowych, filtracja jest na wysokim poziomie to podczas opróżniania zbiornika unosić się będzie pył i kurz.

Odkurzacz workowy i bezworkowy - o czym należy wiedzieć podczas zakupu?

Co oczywiste, odkurzacz bezworkowy, z racji na brak konieczności dokupowania worków, jest tańszym w eksploatacji urządzeniem. Jednak cena i częstotliwość wymiany worków nie zawsze jest wysoka i ten aspekt nie powinien determinować wyboru. W przypadku odkurzacza tradycyjnego Henry HVR200 jeden worek wystarczy na około 6 miesięcy sprzątania w gospodarstwie domowym, a cena zestawu 10 sztuk to obecnie 49,99 złotych. Należy pamiętać, że w przypadku odkurzaczy bezworkowych musimy wymieniać części eksploatacyjne, takie jak filtry. I oczywiście nie zapominajmy o konserwacji! 

 

Odkurzacz z workiem czy bez worka – który sprząta dokładniej? 

Z pewnością zauważyłeś, że w odkurzaczu workowym siła ssąca zmniejsza się wraz z zapełnieniem worka. Przez to odkurzamy mniej dokładnie, musimy powracać do nieodkurzonych miejsc, aby dokładnie je oczyścić. Mimo wysiłku, na podłodze często pozostają drobiny kurzu, które nie zostały zassane do odkurzacza. Odkurzacz bezworkowy gwarantuje stałą siłę ssącą, niezależnie od wypełnienia zbiornika. 

Odkurzacz workowy i bezworkowy – o czym należy wiedzieć podczas zakupu? 

Szukasz odkurzacza cichego, który swoją pracą nie będzie przeszkadzał domownikom? Poziom głośności sprawdź na karcie produktu, która dołączona jest do każdego z odkurzaczy. Zwróć uwagę na ilość decybeli. Najcichsze modele workowe i bezworkowe posiadają między 65-80 db. Regulując moc odkurzacza, ustalasz również poziom hałasu. 

Pamiętaj, że zazwyczaj najwięcej hałasu wytwarza odkurzacz pionowy, ze względu na silnik odkurzacza wbudowany w uchwyt. Przy dłuższym czasie sprzątania donośny dźwięk może stać się dokuczliwy dla odkurzającego. Jeśli jednak hałas jest Ci obojętny, bez obaw skorzystaj z odkurzacza pionowego — to wygodny i praktyczny model, zarówno w wersji workowej, jak i bez worka. 

Odkurzacze workowe są zazwyczaj tańsze niż bezworkowe, dlatego rekomendowane są wszystkim osobom, chcącym kupić budżetowe urządzenie w wysokiej jakości. Należy jednak mieć na uwadze, że początkowa niska cena wzrasta o każdy zakup nowych worków na kurz i konserwacji. Natomiast w przypadku wersji bezworkowej nie musimy liczyć się ze stałym kosztem zakupu nowych worków na kurz. 

Odkurzacz z workiem czy bez worka – który lepszy? 

Obecność worka w odkurzaczu początkowo wydaje się wielu klientom obojętna, jednak przy regularnym odkurzaniu swojego mieszkania ta cecha staje się kluczowa i dobry wybór odkurzacza może uczynić sprzątanie znacznie przyjemniejszym. 

Przy wyborze odkurzacza i dylemacie między workowym i bezworkowym skoncentruj się na swoich potrzebach. Nie istnieje odpowiedź na pytanie, który z nich jest lepszy. Musi być dopasowany do Ciebie - w naszym sklepie znajdziesz szczegółowe opisy każdego urządzenia, co pomoże podjąć dobrą decyzję!

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December