Jaki odkurzacz najlepiej zwalcza roztocza?

Opublikowane przez: Wdomu24 w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 573
Z kurzem mamy do czynienia na co dzień. Ale czy zdajemy sobie sprawę, co się w nim w ogóle znajduje? Na pierwszy rzut oka kurz domowy przypomina pył. Tak naprawdę jest to istny „koktajl” różnych składników: starty piasek, pyłki roślin, sierść zwierząt, złuszczony naskórek, strzępki pleśni, pajęczyna. Nie brzmi to apetycznie, prawda? A jeśli dodamy, że w kurzu znajduje się coś, co utrudnia życie blisko trzem milionom Polaków?
Tym tajemniczym składnikiem powodującym ogromną liczbę alergii są odchody mikroskopijnych pajęczaków zwanych roztoczami. Uczulenie daje się we znaki zwłaszcza wiosną i jesienią, a objawia się kaszlem, dusznościami lub zapaleniem spojówek.
Roztoczy nie da się pozbyć całkowicie, bytują one wszędzie: nawet na naszej skórze. Mają imponujące tempo rozrodu: samica, żyjąca miesiąc, składa w trakcie swojego życia około 300 jaj. Część ulega zniszczeniu, ale z reszty wylęgają się nowe osobniki. Żywią się naszym złuszczonym naskórkiem, pyłkami roślin, a nawet pleśnią. Nasz dom jest więc dla nich niczym wykwintna restauracja z jedzeniem bez limitu. W ciągu doby człowiek gubi samoistnie gram naskórka, co wykarmi aż 100 tys. roztoczy! Odchody tych pajęczaków zawierają alergen – guaninę, którą chcąc nie chcąc wdychamy.

Jak walczyć z roztoczami? Jaki odkurzacz wybrać?

Co prawda wyeliminowanie roztoczy z naszego otoczenia nie jest możliwe, ale za to znaczna redukcja ich liczebności już jak najbardziej jest wykonalna. Przede wszystkim należy regularnie ścierać kurz z powierzchni i zmieniać pościel. Równie ważne jednak jest odkurzanie podłóg i tapicerek. Im częściej tym lepiej. Tylko czy zwykły odkurzacz wystarczy?

Zwykłe odkurzacze jak najbardziej spełniają swoją funkcję, lecz alergicy mają o wiele większe potrzeby i potrzebują wyjątkowo dokładnego oczyszczania powietrza z kurzu i roztoczy. Poniżej przedstawiamy modele odkurzaczy i robotów sprzątających, które naszym zdaniem najlepiej poradzą sobie z oczyszczaniem powietrza.

Henry Allergy HVA160 Numatic 
Henry Allergy HVA160 Numatic

To jeden z najbardziej cenionych modeli dedykowanych alergikom. Bardzo wygodny i wyposażony w system filtracji skuteczny aż do 99,98%. Model ten wyposażony został w 3 rodzaje filtrów: trójwarstwowe worki HepaFlo, filtr o wysokiej wydajności HEPA oraz trójwarstwowy filtr TriTex. Tak dokładna filtracja sprawia, że nie zapycha się silnik odkurzacza. Dzięki niej  Henry Allergy jest w stanie wyłapać cząsteczki o szerokości nawet 800 razy mniejszej od ludzkiego włosa

Liczne akcesoria sprawiają, że z tym modelem odkurzymy znakomicie wszystkie rodzaje podłóg, a także tapicerki, w których bardzo lubią bytować ogromne ilości roztoczy. Zaletą tego odkurzacza jest bardzo duży zbiornik (do 6 l) na zanieczyszczenia suche. Posiada długi, bo aż 10-metrowy kabel, dzięki czemu unikamy kłopotliwego przełączania się między  

gniazdkami. Jak wszystkie modele firmy Numatic, Henry Allergy jest niezwykle trwałym sprzętem, który służy wiele lat.

Odkurzacz bezprzewodowy Dibea F20 MAX
 

Odkurzacz ten łączy w sobie funkcję odkurzacza pionowego i ręcznego. Wystarczy wyciągnąć rurę i można odkurzać tapicerkę w samochodzie lub trudniej dostępne miejsca w domu. Dibea F20 MAX sprawdzi się w domu alergika, ponieważ posiada zmywalny filtr gąbkowy. Części zbiornika również można myć pod bieżącą wodą. Dzięki temu zanieczyszczenia nie zalegają w systemie filtracji i w samym zbiorniku.

ZACO A9s – robot sprzątający z funkcją mopowania
ZACO A9s

Codzienne odkurzanie jest męczące, ale w domu alergika często niezbędne. Dlatego warto rozważyć zakup robota sprzątającego. Jednym z modeli, które polecamy osobom uczulonym na roztocza jest ZACO A9s. Robot ten doskonale radzi sobie ze zbieraniem suchych zanieczyszczeń. 4 boczne szczotki wymiatają brud wprost do szczotki centralnej (z włosia lub silikonowej). Robot ma bardzo duży (600 ml) zbiornik na zanieczyszczenia, a filtr o wysokiej wydajności znakomicie oczyszcza powietrze. Co ważne dla alergika, robot jest niski i jest w stanie wjechać pod wiele mebli. Dzięki temu odkurzy nawet w trudniej dostępnych miejscach. Wyposażony w kamerę ZACO A9s skanuje powierzchnię, dzięki czemu nie wraca do już odkurzonych miejsc, tylko odkurza efektywnie całą przestrzeń.

Funkcja mopowania wibrującego pozwala na odświeżenie podłóg na mokro i zebranie resztek zanieczyszczeń. Mop wykonany jest z mikrofibry i można go wielokrotnie prać i płukać.

ZACO V85 – robot sprzątająco-myjący
ZACO V85

Kolejna nasza propozycja dla osób uczulonych na kurz i roztocza to robot ZACO V85. Jedną z jego zalet jest brak szczotki centralnej. Dzięki temu zanieczyszczenia wciągane są bezpośrednio do zbiornika i nie musimy przejmować się wkręconymi kłębami włosów. Zbiornik na zanieczyszczenia suche jest bardzo pojemny – ma aż 750 ml. Robot planuje trasę posługując się wbudowanym żyroskopem.

Robot posiada trójwarstwowy system filtracji: filtr wstępny, gąbkowy oraz filtr o wysokiej wydajności.  Dzięki funkcji czyszczenia na mokro robot odświeży podłogi po odkurzaniu na sucho.

Czy lepszy jest robot czy tradycyjny odkurzacz?

W przypadku alergików dokładne odkurzanie jest wyjątkowo ważne. Dlatego najlepiej jeśli posiadamy wówczas odkurzacz tradycyjny i robot odkurzający. Odkurzaczem możemy wysprzątać tapicerki i podłogi, a robot będzie uzupełniał efekty uruchamiając się według naszych preferencji.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December