Jak w 5 krokach wydłużyć żywotność baterii w robocie sprzątającym?

Opublikowane przez: wdomu24.pl w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 1850

Każda bateria ulega stopniowemu zużyciu. Da się jednak ten proces przedłużyć i odroczyć zbliżającą się śmierć akumulatora. Rozwiązaniem w tym przypadku nie będzie zdrowa dieta, a kilka prostych kroków, o których należy pamiętać przy korzystaniu z zasilanego urządzenia. To bardzo ważne, ponieważ baterie standardowo posiadają krótszy okres gwarancyjny oraz potrafią być dosyć drogie. Dowiedz się jak zadbać o żywotność baterii Twojego robota sprzątającego.


1. Korzystaj z oryginalnych akcesoriów

Przede wszystkim, nie używaj nieautoryzowanych akcesoriów firm trzecich. Jedynie oryginalne, dedykowane baterie i ładowarki są w stanie zagwarantować odpowiedni woltaż oraz wszystkie pozostałe parametry.

Akcesoria niepochodzące od producenta urządzenia często są wykonane tańszym kosztem oraz są wypuszczane do sprzedaży bez przeprowadzenia dostatecznie wnikliwych testów. Może również brakować odpowiednich zabezpieczeń, nie pozwalających na przeładowanie baterii. Korzystając z ładowarki nieznanego pochodzenia ryzykujesz uszkodzenie nie tylko samej baterii, ale i całego urządzenia. Ponadto, możesz porazić się prądem lub w najbardziej drastycznych przypadkach – spowodować pożar.

W naszym sklepie znajdziesz jedynie oryginalne akcesoria, pochodzące bezpośrednio od producenta danego sprzętu.

2. Utrzymuj styki w czystości

Regularnie czyść styki ładowania w stacji dokującej oraz w robocie za pomocą suchej, miękkiej ścierki. W przypadku powstania silniejszych zabrudzeń – możesz użyć ścierki nasączonej alkoholem. Regularnie sprawdzaj też czystość kółka obrotowego. W razie zapchania go nieczystościami należy wyjąć i wyczyścić kółko. Zabrudzone kółko centralne negatywnie wpływa na pracę urządzenia i zmniejsza żywotność baterii. Pod kółkiem znajduje się także czujnik. Go również staraj się utrzymywać w czystości.

Pamiętaj – jeśli nie możesz wyczyścić czegoś na sucho, delikatnie nasącz ściereczkę alkoholem izopropylowym lub spirytusem.

ZACO A9s - ładowanie na stacji ładującej

3. Wyłączaj zasilanie przy dłuższych okresach nieużytkowania

Wyjeżdżasz na tydzień z domu? Transportujesz urządzenie do innego miejsca? Odłącz stację ładującą od kontaktu i wyłącz robota przełącznikiem z boku. I tak nie będziesz z niego korzystał, a w ten sposób zaoszczędzisz ciągłego rozładowywania i doładowywania baterii.

4. Nie rozładowuj baterii do zera

Jeśli nie wyłączasz zasilania w robocie, to koniecznie kontroluj, czy robot ma dostęp do stacji ładującej i czy jest ona podłączona do kontaktu. Roboty sprzątające są zasilane bateriami litowo-jonowymi, które źle znoszą tzw. głębokie rozładowanie (zejście poniżej dolnej wartości granicznej 2,4V). Wówczas może dojść do trwałego uszkodzenia akumulatora, dlatego nigdy nie rozładowuj go do końca.

Przed pierwszym uruchomieniem nowego urządzenia, naładuj je do pełna (trwa to średnio około 6 godzin, ale możesz dla pewności zostawić je na noc na stacji ładującej).

5. Kontroluj temperaturę, w której pracuje urządzenie

Jeżeli pomiędzy miejscem przechowywania (np. podczas transportu), a miejscem pracy urządzenia różnica temperatur wynosi 15°C lub więcej, poczekaj ok. 3-4 godziny by bateria i pozostałe podzespoły dostosowały się do nowej temperatury.

Pamiętaj też, że roboty można używać tylko wewnątrz zadaszonych budynków, w których powietrze jest suche i ma temperaturę oscylującą pomiędzy -10°C a 40°C. Elektronika nie lubi wilgoci, mrozu ani przesadnego gorąca.

 

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam zwiększyć wiedzę na temat wydłużania żywotności baterii i wiecie już jak skutecznie o nie dbać. Pamiętajcie, że większość tych wskazówek będzie. Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek pytania, służymy pomocą: na czacie, pod numerem telefonu 500 555 850 oraz pod adresem info@wdomu24.pl.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December