Jak skonstruowany jest robot sprzątający?

Opublikowane przez: Maja Rogalska w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 511
Roboty sprzątające szturmem zdobywają serca coraz większej liczbie użytkowników. Automatyczne odkurzacze wciągają kurz z podłóg i dywanów codziennie czy nawet kilka razy dziennie, dzięki czemu mieszkanie staje się przyjazne alergikom i dzieciom. Roboty doceniane są także przez właścicieli czworonogów (więcej czasu dla zwierząt, mniej sierści w domu), ludzi zapracowanych, wolących poświęcić czas pasjom, niż sprzątaniu.


Jak zatem skonstruowane jest urządzenie, które zastępuje człowieka w tej nieprzyjemnej czynności?

Robot sprzątający funkcjonuje podobnie do zdalnie sterowanych pojazdów. Wewnątrz automatycznego odkurzacza znajdują się: mózg - płyta główna, siła - akumulator (w przypadku robotów Dibea i ILIFE - bateria litowo-jonowa), serce - silnik, który odpowiada za moc robota.

Roboty wyposażone są także w czujniki, dzięki którym nie obijają się o przeszkody i nie spadają ze schodów.

Urządzenie porusza się za pomocą napędzanych kół. Im większe - tym wyższe przeszkody może pokonać.Niektóre modele, tak jak ILIFE A8 wyposażone są również w kamerę, dzięki której skanują pomieszczenie i planują trasę. Ta technologia usprawnia pracę, ponieważ robot nie wraca w to samo - odkurzone miejsce, a po naładowaniu wznawia pracę tam, gdzie skończył sprzątać.Za samo sprzątanie odpowiada system czyszczący, składający się ze szczotek bocznych (jednej lub dwóch), które zamiatają brud pod szczotki centralne / obrotowe. Następnie szczotka zamiata zanieczyszczenia do wlotu, stamtąd kurz wędruje do zbiornika na zanieczyszczenia. Zanim jednak do niego trafi, wciągane powietrze z kurzem poddawane jest filtracji (w zależności od modelu) mniej lub bardziej dokładnej.Roboty w zestawie wyposażone są także w stacje dokujące, do których urządzenia kierują się, aby naładować akumulatory. Większość robotów zjeżdża do bazy, kiedy poziom baterii jest na wyczerpaniu, można też za pomocą przycisku na obudowie odkurzacza bądź za pomocą pilota - kierując go na robota i wciskając odpowiedni przycisk. Pilotem można także zmienić tryb czyszczenia. Bardziej zaawansowane technologicznie modele, tj. ILIFE A7 mogą także łączyć się z aplikacją w naszym smartfonie. W taki sposób możemy sterować robotami i sprawdzać zużycie ich części.

Mopowanie za pomocą robota


Niektóre odkurzacze automatyczne wyposażone są w system do mopowania podłóg. Zwykle wymienia się wtedy zbiornik z tego na kurz, na ten za płyn czyszczący. Wlewa się do niego wodę i niepieniący środek myjący, np. Blue Star. Następnie należy nałożyć na spód robota szmatkę, która ma za zadanie mopować podłogę. Podczas pracy odkurzacz dozuje płyn czyszczący (moczy raz na jakiś czas mopa). Bardzo dobrą funkcją jest wstępne odkurzacze w trybie mopowania (jak w robotach ILIFE V7s Plus i Dibea D960). Dzięki niej robot wciąga większe zanieczyszczenia sprzed mopa. Zwiększa się w tej sposób wydajność tej funkcji.

Wiesz już jak wygląda i działa robot sprzątający. Z kolejnego artykułu dowiesz się, na co szczególnie zwracać uwagę przy wyborze robota, który ma odpowiadać Twoim oczekiwaniom.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December