Jak przyzwyczaić psa i kota do obecności robota sprzątającego?

Opublikowane przez: Wdomu24 w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 873
Radzimy, jak przyzwyczaić kota i psa do robota sprzątającego i jakie modele robotów najlepiej sprawdzą się w domach posiadaczy zwierząt. W Internecie możemy znaleźć wiele zabawnych filmików przedstawiających psy i koty, które traktują roboty sprzątające jak fantastyczne źródło rozrywki. Jednak pierwszy kontakt z tym urządzeniem może wcale nie być dla zwierzęcia przyjemny, dlatego warto stopniowo przyzwyczaić czworonogi do nowego sprzętu w naszym domu.

Dlaczego niektóre zwierzęta boją się robotów sprzątających?

Kot a robot sprzątający

Tradycyjny odkurzacz, choć najczęściej niezbyt lubiany przez psy i koty, jest dla nich czymś w miarę neutralnym. Ot, człowiek ciągnie za sobą głośne urządzenie i coś nim robi. Z robotem jest inaczej – zwierzak może zwyczajnie obawiać się dziwnego stwora, który sunie po mieszkaniu bez udziału człowieka.

Część czworonogów oczywiście nie ma żadnych problemów z obecnością robota, ale na wszelki wypadek zabierzmy się za oswajanie ich ze sprzętem etapami.
Przede wszystkim, dopóki nie mamy pewności, czy nasz pupil nie będzie się bał robota, nie uruchamiajmy sprzętu podczas naszej nieobecności. Robot może uderzyć w śpiące zwierzę i je wystraszyć. Lepiej zatem, jeśli podczas pierwszych sprzątań będziemy w domu.
Jeśli nasz zwierzak jest lękliwy, odkurzmy najpierw jedno pomieszczenie. W przypadku psów warto chwalić i nagradzać za spokojne zachowanie. Nie uspokajajmy psa, bo wtedy może zinterpretować to tak, że faktycznie jest czego się obawiać. Lepiej zachowywać się normalnie, tak jakby była to najzwyklejsza rzecz na świecie. Kiedy pupil będzie oswojony z widokiem działającego robota, można zwiększać powierzchnię odkurzania.
Koty w większości wolą obserwować na początku sytuację z dystansu, aczkolwiek wiele z nich od razu skorzysta z okazji, by przejechać się na robocie. Pamiętajmy o tym, że nie powinno się na to pozwalać, choć wygląda to zabawnie. Zwierzę może uszkodzić sprzęt, jeśli na nim usiądzie.

Jakie modele robotów warto rozważyć, jeśli w domu są zwierzęta?

Zwierzęta, nawet jeśli nie są w okresie linienia, gubią sierść. To naturalne, a ponadto z uwagi na coraz cieplejsze zimy zwierzaki linieją czasem dużo częściej niż dwa razy w roku. Dlatego dokonując wyboru robota sprzątającego trzeba zwrócić uwagę na to, czy ma stosunkowo duży zbiornik na zanieczyszczenia suche. Bardzo dobre modele, które doskonale zbierają sierść to ZACO A9s, ZACO V85, ILIFE A7. Dwa pierwsze wyposażone są dodatkowo w funkcję mopowania, która bardzo przydaje się do tego, by szybko i bez wysiłku pozbyć się śladów psich łap.
Roboty z większym zbiornikiem na suche zanieczyszczenia zdadzą egzamin również, jeśli mamy mniejsze zwierzęta. Z powodzeniem zbiorą pył z trocin czy siana. Trzeba oczywiście zawsze pamiętać o regularnym czyszczeniu robota i o opróżnianiu zbiornika.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December