Jak dbać o odkurzacz, aby służył jak najdłużej?

Opublikowane przez: Daniel Sienkiewicz w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 118
Odkurzacz to jedno z podstawowych narzędzi w każdym domu. Używamy go regularnie, aby utrzymać nasze mieszkania w czystości. Jednak, podobnie jak każde inne urządzenie, odkurzacz wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, aby służył nam przez długi czas. W tym artykule omówimy kilka prostych, ale ważnych sposobów, jak dbać o odkurzacz, aby utrzymać jego wydajność i żywotność.
Pielęgnacja odkurzacza - regularnie wymieniaj worki i dbaj o filtry
Pierwszym sposobem na dbanie o odkurzacz, aby służył jak najdłużej, jest regularne czyszczenie filtra powietrza. Filtr odkurzacza zatrzymuje pył i inne zanieczyszczenia, które zostały zebrane podczas odkurzania. W miarę używania odkurzacza, staje się brudny i zatkany, co wpływa na jego wydajność. W celu uniknięcia takiej sytuacji, należy regularnie czyścić filtr, w zależności od częstotliwości sprzątania.
Zaleca się, aby filtry były czyszczone po każdym użyciu lub co najmniej raz na miesiąc. Istnieje wiele metod czyszczenia filtrów, ale najłatwiej jest wytrzepać filtr z brudu. 
Dobrym sposobem jest także odkurzenie filtra wąską ssawką innego odkurzacza. Filtry odporne na działanie wody, jeśli oznaczenia odkurzacza na to wskazują “ikonka kranika”, można opłukać pod wodą. Po umyciu należy pozostawić filtr do całkowitego wyschnięcia przed ponownym użyciem. Warto pamiętać, że nieprawidłowe czyszczenie lub brak czyszczenia filtrów może prowadzić do awarii odkurzacza, skrócenia jego żywotności oraz spadku efektywności pracy.
Nie można zapomnieć o regularnej wymianie worka lub opróżnianiu pojemnika odkurzacza. Jest to kluczowe dla dłuższego i sprawnego działania urządzenia. Wraz z użytkowaniem worka lub pojemnika, kurze i zanieczyszczenia gromadzą się w środku, co obniża efektywność odkurzacza. Worek dedykowany do urządzeń Numatic, HepaFlo NVM1CH 6-9L, pozwala nawet na kilka miesięcy odkurzania. Przed opróżnieniem pojemnika lub wymianą worka należy wyłączyć odkurzacz i odłączyć go od źródła zasilania. Następnie delikatnie wyjąć worek lub dokładnie opróżnić pojemnik nad koszem na śmieci. Pojemnik można umyć wodą lub wyczyścić wilgotną ściereczką. W przypadku worków należy zawsze używać oryginalnych lub odpowiednich zamienników, aby zapewnić właściwą filtrację i zapobiec uszkodzeniu urządzenia.
Czyszczenie odkurzacza - jak robić to prawidłowo?

Częste czyszczenie wałka turboszczotki(rolka z włosiem/listwami) i końcówek jest kluczowe dla utrzymania ich skutecznej pracy i przedłużenia żywotności odkurzacza. W szczotce turboszczotki i końcówkach mogą gromadzić się włosy, nici i inne zanieczyszczenia, co wpływa na skuteczność i może spowodować uszkodzenie mechaniczne. W przypadku nagromadzenia się dużych ilości włosów, szczotka może przestać obracać się poprawnie. W celu uniknięcia takiej sytuacji należy regularnie czyścić turboszczotkę oraz elementy jej osadzenia. W przypadku wałka turboszczotki, należy go wyjąć z odkurzacza i usunąć włosy lub nici. Do zestawów odkurzaczy PURON, w tym PURON PU20, dołączany jest prosty zestaw do czyszczenia, który ułatwi ten proces.

Proste ssawy (bez szczotki obrotowej) również wymagają regularnego czyszczenia. Najlepiej jest wykorzystać miękką szczoteczkę, aby usunąć zanieczyszczenia z ich powierzchni. Należy sprawdzić również drożność ich wnętrza.

Warto pamiętać, że czyszczenie wałka turboszczotki i ssaw nie tylko poprawia ich skuteczność, ale także zapobiega tworzeniu się nieprzyjemnych zapachów. Zmniejsza także ryzyko uszkodzenia odkurzacza i przedłuża jego żywotność. Czyszczenie to bardzo prosta czynność, która przynosi wiele korzyści od razu i w dłuższej perspektywie.

Poprawne ładowanie baterii odkurzacza

Dbanie o baterię w odkurzaczu jest kluczowe, jeśli chcemy, aby nasz sprzęt służył nam przez długi czas. Oryginalne ładowarki są zawsze najlepszym wyborem - korzystanie z zamienników może prowadzić do przegrzania baterii, awarii lub skrócenia jej żywotności. Należy również upewnić się, że bateria nie jest narażona na zbyt wysoką temperaturę, ponieważ przegrzanie może prowadzić do uszkodzenia. Unikaj całkowitego rozładowania - baterie litowo-jonowe nie lubią takiej sytuacji. Warto również pamiętać, że bateria posiada elektroniczny układ sterujący jej pracą (tzw. BMS). Należy unikać wstrząsów/upadków oraz podłączania do ładowarki po przeniesieniu baterii z zimnego pomieszczenia. Oczywiście nie można korzystać z odkurzacza podczas ładowania - może to prowadzić do przegrzania baterii i wpłynąć na jej żywotność.


Wniosek jest prosty - dbając o odkurzacz, przedłużasz jego żywotność. Warto pamiętać, że nie ma nic gorszego niż niedziałający odkurzacz w momencie, gdy najbardziej go potrzebujemy. Przestrzegając powyższych zasad, możemy uniknąć niepotrzebnych problemów i kosztów związanych z naprawą lub wymianą odkurzacza. Zadbaj o swój odkurzacz, a on zadba o Twoją czystość.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December
Zgoda na pliki cookie