Dlaczego silnik zastosowany w robocie Dibea D960 jest tak wyjątkowy?

Opublikowane przez: Maja Rogalska w: Robot Dibea - aktualności Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 1343

Przy okazji ostatnich targów w chińskim Kantonie, producent odkurzaczy Dibea podzielił się interesującą wiedzą na temat robotów Dibea D960. Okazuje się, że ten flagowy model wyposażony jest w japoński silnik bezszczotkowy firmy Nidec! Dlaczego producent zdecydował się na taki element w urządzeniu?

W silnikach szczotkowych ładunki elektryczne przenoszone są do komutatora za pomocą szczotek. Dzięki czemu wprawiane są w ruch zwoje umieszczone na wirniku. Taki mechanizm powoduje, że to właśnie szczotki są zazwyczaj najszybciej zużywającym się elementem każdego silnika.
Silniki bezszczotkowe zamiast szczotek, wyposażone są w elektrycznie sterowany komutator, nieruchome cewki i magnesy, które znajdują się na wirniku.
Trochę to skomplikowane, więc ustalmy jakie są różnice pomiędzy silnikami szczotkowymi i bezszczotkowymi:

1. Podstawową zaletą silników bezszczotkowych jest ich trwałość i niezawodność. Wynika to z wyeliminowania z budowy szczotek, które często ulegają awariom i szybko się zużywają.

2. Silniki bezszczotkowe są zdecydowanie cichsze – również ze względu na swoją budowę. Dlatego nasz robot może spokojnie pracować przy śpiących dzieciach i zwierzakach. Poziom głośności Dibea D960 wynosi zaledwie 55 dB.

3.Konstrukcja BLDC (Brushless Direct-Current motor) pozwala na tworzenie szczelniejszych obudów, ponieważ nie wymagają cyrkulacji powietrza. Ciepło z cewek może być odprowadzane bezpośrednio poprzez obudowę. Nie ma więc ryzyka zalania wnętrza urządzenia.

4.Wydajność silników bezszczotkowych jest większa nawet o 20-30%.

5.Silniki bezszczotkowe są lżejsze - między innymi dlatego nasza Dibea D960 jest taka leciutka!
 
Warto jeszcze wspomnieć o producencie silnika, w który wyposażony jest nasz robot sprzątający Dibea.
Japoński Nidec jest największym producentem silników na świecie! Części tej firmy można znaleźć w większości markach samochodów w Europie, Azji i Ameryce. Nidec stawia na ciągły rozwój, dbałość o pracowników oraz tworzenie produktów najwyższej jakości, które służą ludziom na całym świecie.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December