Czym charakteryzuje się skuteczny robot myjący

Opublikowane przez: wdomu24.pl w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 215

Na rynku urządzeń sprzątających od dawna popularne są roboty odkurzające. Jednak od paru lat coraz częściej pojawiają się roboty 2 w 1 odkurzająco-mopujące. Nie brakuje też robotów myjących bez funkcji odkurzania. Niedawno jedno z takich urządzeń pojawiło się w naszym sklepie. Mowa tu o modelu ZACO W450. W tym artykule przyjrzymy się cechom jakie powinny posiadać skuteczne roboty myjące. Ważne jest to, jakiego nazewnictwa używamy w tym artykule. Wiele sklepów podpisuje swoje roboty mopujące, jako myjące. Tutaj jasno to rozdzielamy, na roboty mopujące i roboty myjące (w dalszej części tekstu dowiecie się czym różnią się od siebie te dwa urządzenia). Robot myjący w przeciwieństwie do większości robotów mopujących, może wjeżdżać na mokre powierzchnie, a do tego skuteczniej radzi sobie z brudem na twardych powierzchniach.


Robot myjący vs. Robot 2 w 1 odkurzająco-mopującyHybrydowy system czyszczenia

Porównując roboty myjące, do robotów 2 w 1 (odkurzająco-mopujących) trudno jednoznacznie określić, które urządzenia są lepsze. Tak naprawdę jest to zależne od indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujesz od robota. Czy ma umyć podłogę, czy może tylko ją przetrzeć po wcześniejszym jej odkurzeniu.

Jeżeli potrzebujesz robota sprzątającego do odkurzania, to optymalnym wyborem może być na przykład PURON PR10, który też posiada funkcję mopowania. Natomiast jeżeli i tak korzystasz z odkurzacza tradycyjnego, a robot miałby zajmować się tylko myciem podłóg, to warto wybrać ZACO W450, który zapewni większą jakość pracy na mokro, niż roboty z funkcją mopowania.

W dalszej części tego artykułu dowiesz się o kilku najważniejszych cechach robotów myjących oraz bardziej szczegółowo poznasz różnice na tle robotów odkurzająco-mopujących oraz takich, które tylko mopują.


Rodzaje zbiorników w robotach myjących i mopujących

Zbiorniki na wodę

Roboty odkurzająco-mopujące (lub tylko mopujące) charakteryzują się tym, że posiadają jeden zbiornik do mopowania. Urządzenie podczas mopowania nawilża szmatkę, ale w żaden sposób nie zbiera zanieczyszczeń. Dlatego właśnie taki robot jest przeznaczony do przecierania podłogi, a nie jej mycia. Z nieco większymi, zaschniętymi zabrudzeniami jedynie nawilżana szmatka mopująca może sobie nie poradzić.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku robotów myjących. Te na ogół są wyposażone w dwa zbiorniki (jeden na czystą wodę, a drugi do zbierania brudnych zanieczyszczeń). Dlatego pod kątem pracy na mokro, robot myjący lepiej poradzi sobie z brudną podłogą, niż robot odkurzająco-mopujący, lub taki który jest przeznaczony tylko do mopowania.Zbieranie zanieczyszczeń z podłóg przez roboty mopujące

Roboty mopujące przecierają podłogę za pomocą zamontowanej szmatki z mikrofibry, ale nie zbierają brudnej wody. Taki robot to idealne rozwiązanie, aby podłogę odświeżyć i np. przetrzeć z niej kurz. Jednak w przypadku większych plam urządzenie które mopuje, prędzej je może rozmazać niż się ich pozbyć. Z mniejszymi plamami powinien sobie poradzić. Większą skuteczność wśród robotów mopujących mają te z wibrującą nakładką, tak jak np. ZACO A10. Co ważne, robot odkurzająco-mopujący nie może wjeżdżać na mokre powierzchnie.

W przypadku tego rodzaju robotów warto wspomnieć o modelu ZACO V6, który funkcję 2 w 1 wykorzystuje w tym samym momencie, czyli jednocześnie odkurza i mopuje. W przeciwieństwie do niego, większość urządzeń w jednym momencie, tylko odkurza lub tylko mopuje.

Dlatego do konkretnych prac na mokro, lepszy będzie robot myjący. W przeciwieństwie do robotów mopujących, takie urządzenie może nie tylko wjeżdżać na mokre podłogi, ale również z pełnym zbiornikiem wrócić na stację ładującą! Dodatkowo, dobry robot myjący, powinien mieć nie mopa, a wałek, który się kręci, przecierając w ten sposób podłogę. Po wymyciu zasysa brudną wodę do osobnego zbiornika, nie tworząc smug i błota na podłodze, czego roboty mopujące nie robią. To, co najbardziej wyróżnia roboty myjące, na tle mopujących to to, że osuszają podłogę, pozostawiając ją lekko wilgotną. Z takim robotem nie musisz się obawiać o swoje drewniane podłogi.System czyszczenia w robotach sprzątających

Większość robotów sprzątających 2 w 1 ma podobny system czyszczenia. Jedną funkcją takiego robota jest odkurzanie (czyli wciąganie suchych zanieczyszczeń), a drugą mopowanie (nawilżanie ściereczki, a następnie przecieranie nią podłóg). W przypadku robotów myjących, które skupiają się na jednej czynności, system czyszczenia jest bardziej rozbudowany.

Dobrym przykładem jest ZACO W450, który korzysta z hybrydowego cztero-stopniowego systemu czyszczenia.

1. Najpierw rozpyla czystą wodą na podłogę.

2. Następnie czyści powierzchnię wałkiem z mikrofibry.

3. W kolejnym etapie zasysa brudną wodę.

4. Na końcu osusza już umytą podłogę.Rodzaje nawigacji w robotach sprzątających


Nawigacja z kamerą

Roboty sprzątające korzystają z różnych rodzajów nawigacji. Są roboty z nawigacją losową, żyroskopową, ale jest też na przykład model ZACO W450, który korzysta z kamery, co daje możliwość ustawienia go pod własne potrzeby.

Dzięki kamerze PanoView 360° robot ZACO W450 planuje optymalną dla siebie trasę czyszczenia. Co sprawia, że radzi sobie ze wszelkimi uporczywymi zabrudzeniami (takimi jak plamy i kurz) na twardych podłogach. Dzięki kamerce, robot mapuje pomieszczenie, więc nie ominie żadnego punktu i w krótszym czasie umyje pokój. Nie będzie marnował baterii na powroty w to samo, umyte już miejsce.Tryby mycia podłóg w robotach myjących

Skuteczny i efektywny robot


Skuteczność pracy robotów myjących może zależeć od wielu czynników. Oprócz dobrych parametrów technicznych robota, ważne jest, abyśmy mieli możliwość dostosowania jego ustawień do naszych potrzeb. Istotne jest, aby robot myjący mógł pracować w kilku różnych trybach. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że przed chwilą robot umył podłogę w salonie i chwilę po tym rozlał Ci się sok. Czy w takiej sytuacji byłby sens, aby robot znowu mył cały salon? Z pomocą przychodzi tryb punktowy, przy którym robot będzie zataczał koła w obrębie wyznaczonego przez Ciebie punktu.

W robotach myjących takich jak ZACO W450, poza wyżej wspomnianym trybem możemy jeszcze wybrać dwa:

Tryb automatyczny w robotach myjących jest idealny do większych pomieszczeń, ponieważ czyści podłogę miejsce przy miejscu (wzdłuż zaplanowanych ścieżek).
Tryb czyszczenia w robotach myjących wyznaczonego obszaru pozwala na wybranie konkretnego pomieszczenia (lub nawet tylko jego części), w którym robot ma posprzątać.
Aplikacja pozwalająca na dostosowanie ustawień

Aplikacja do robota myjącego

W robotach sprzątających (nie tylko myjących) wraz z postępem technologicznym, coraz ważniejsze jest to, aby dany model posiadał aplikację. Oczywiście aplikacja to pewien dodatek, rozszerzający możliwości robota, a najważniejsze jest samo urządzenie.

Jednak w niektórych sytuacjach aplikacja w bardzo istotnym stopniu, zwiększa możliwości danego robota.

W takim modelu jak ZACO W450 za pomocą aplikacji można sterować robotem. Ale ma ona też kilka innych, bardzo przydatnych funkcji, w zależności od poziomu zanieczyszczeń i swoich preferencji, w aplikacji możesz łatwo dostosować ilość dozowanej wody, prędkość jazdy i obrotów wałka.
Funkcja omijania dywanów i czujniki antykolizyjne w robotach sprzątających 

Robot myjący omijający dywany

Roboty sprzątające korzystają z różnych rodzajów nawigacji. Są roboty z nawigacją losową, żyroskopową, ale jest też na przykład model ZACO W450, który korzysta z kamery, co daje możliwość ustawienia go pod własne potrzeby.

Dzięki kamerze PanoView 360° robot ZACO W450 planuje optymalną dla siebie trasę czyszczenia. Co sprawia, że radzi sobie ze wszelkimi uporczywymi zabrudzeniami (takimi jak plamy i kurz) na twardych podłogach. Dzięki kamerce, robot mapuje pomieszczenie, więc nie ominie żadnego punktu i w krótszym czasie umyje pokój. Nie będzie marnował baterii na powroty w to samo, umyte już miejsce.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December