Czy roboty sprzątające są bezpieczne dla dzieci i zwierząt?

Opublikowane przez: Daniel Sienkiewicz w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 165

W ostatnich latach roboty sprzątające zdobyły ogromną popularność, stając się nieodłącznym elementem współczesnych domów. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się również pytania dotyczące bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście dzieci i zwierząt. W tym artykule odpowiemy na pytanie czy robot sprzątający to dobre rozwiązanie dla domu z dziećmi i zwierzętami. 

Jakie funkcje robota sprzątającego sprawiają, że jest on bezpieczny dla dzieci i zwierząt?

Roboty sprzątające ułatwiają nam życie i pozwalają uwolnić czas, który poświęcić musielibyśmy na sprzątanie. Ta nowoczesna technologia jest coraz bardziej popularna i z każdym dniem zyskuje nowych sympatyków. Przed zakupem część osób, posiadaczy zwierząt czy rodzice małych dzieci, mogą się zastanawiać nad zagrożeniami, jakie może za sobą nieść używanie robota sprzątającego.

Dedykowane oprogramowanie do robotów pozwala na szereg działań, które niwelują prawdopodobieństwo ewentualnych niebezpiecznych sytuacji. Jednym z najważniejszych, w które wyposażony jest również robot PURON PR10, jest oznaczanie zakazanych stref. W aplikacji mobilnej, kilkoma kliknięciami, można określić obszar, do którego robot nie wjedzie. Podobnym rozwiązaniem jest wirtualna ściana - polega na narysowaniu na mapie linii, którą urządzenie będzie traktować jako przeszkodę i nie będzie za nią wyjeżdżać. Te dwie opcje dostępne są w aplikacji TUYA Smart, która współpracuje z robotem PURON PR10 Te rozwiązania mają znaczący wpłw na bezpieczeństwo. Pisząc wprost, robot nie wjedzie do pokoju, w którym się bawi dziecko.

Zarówno dzieci, jak i zwierzęta, nie przepadają za hałasem. Warto zwrócić uwagę na poziom dźwięku, jaki generuje robot i świadomie dokonać wyboru. Cicha praca to jedna z zalet PURONa PR10, który podczas odkurzania wytwarza dźwięk na poziomie około 50 dB. Można powiedzieć, że taka głośność odpowiada szumowi w biurze pełnym pracowników. Co równie ważne, komunikaty głosowe można ściszyć, a nawet wyłączyć - zostaje jedynie szum pracy robota.

Polecamy, aby przed zakupem, zwrócić uwagę na czujniki, w które wyposażony jest robot sprzątający. Urządzenie będzie bezpieczne dla użytkownika i jest w stanie omijać przeszkody, meble, ale także zwierzęta i dzieci, które przemieszczają się w obszarze sprzątania. Tu należy podkreślić, że robot PURON PR10 ma czujnik antyspadowy, dzięki któremu nie spadnie ze schodów. Równie ważny jest zderzak antykolizyjny. Ewentualne, gdyż dzięki laserowi (w innych modelach może być to też kamera) robot widzi dziecko i je omija podczas odkurzania. Dzieje się tak ponieważ urządzenia posiada szereg czujników, które pozwalają na omijanie przeszkód. Robot ominie dziecko, nie spadnie ze schodów, nie wystraszy śpiącego w legowisku psiaka.

Konstrukcja robota sprzątającego a bezpieczeństwo

Czy roboty sprzątające są bezpieczne dla zwierząt
Poza wcześniej wspomnianymi funkcjami, sama konstrukcja robotów sprzątających ma wpływ na bezpieczeństwo. Filtr powietrza w robotach sprzątających jest zaprojektowany tak, aby efektywnie zatrzymywać pył, kurz, roztocza i inne drobne cząstki. Dzięki temu minimalizuje się rozprzestrzenianie tych substancji w powietrzu, co jest szczególnie korzystne dla dzieci cierpiących na alergie lub astmę.

Większość robotów sprzątających ma niski profil i kompaktowe wymiary, co umożliwia im swobodne poruszanie się pod meblami i innymi przeszkodami. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko przygniecenia dzieci lub zwierząt. Roboty sprzątające są zazwyczaj zaprojektowane z zaokrąglonymi krawędziami i brakiem ostrych elementów, co minimalizuje ryzyko skaleczeń lub zranień w przypadku przypadkowego kontaktu dziecka lub zwierzęcia z robotem.

Podsumowując, roboty sprzątające, już na poziomie projektu, uwzględniają kwestie bezpieczeństwa. Pamiętać należy jednak o zapoznaniu się z instrukcją obsługi przed rozpoczęciem użytkowania. Nawet najbezpieczniejsze urządzenie nie powinno pracować samo, bez opieki dorosłego - wyobraźnia dzieci potrafi zadziwiać.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December
Zgoda na pliki cookie