Co wybrać - wyciskarkę wolnoobrotową czy sokowirówkę?

Opublikowane przez: Wdomu24 w: Artykuły Data publikacji: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 153

Soki owocowe i warzywne to ważny element zdrowej diety. Dostarczają cennych składników odżywczych: witamin i minerałów. Gotowe soki ze sklepu są produkowane przemysłowo, a ich wartość zdrowotna dużo słabsza. Ponadto często dosładzane są cukrem i wzbogacane barwnikami niekoniecznie naturalnego pochodzenia. Najlepiej zatem przyrządzać soki w domu. Tylko jaki sprzęt wybrać? Czy lepsza będzie sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa?

Wiele osób myli sokowirówkę z wyciskarką i stosuje obie nazwy wymiennie. Tymczasem różnią się one mechanizmem działania i budową.

Jak działa sokowirówka?

Najważniejszym elementem budowy sokowirówki jest sito, które wiruje z ogromną prędkością. Owoce lub warzywa, które wrzucamy do podajnika w sokowirówce są dokładnie ścierane i tworzą masę, przypominającą mus. Następnie za pomocą siły odśrodkowej miąższ dociskany jest do ścianek sita. Sok spływa do naczynia, a miąższ zostaje usunięty. Sokowirówka poradzi sobie z owocami, ale nie wyciśnie soku z warzyw liściastych (które są bardzo zdrowe i wskazane w naszej diecie). Sok z sokowirówki jest napowietrzony, a tlen pozbawia sok części składników odżywczych. Napowietrzenie sprawia, że sok z sokowirówki należy wypić natychmiast po przyrządzeniu, ponieważ szybko traci świeżość.

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?

Mechanizm działania wyciskarek wolnoobrotowych jest inny niż w przypadku sokowirówek. Nie ścierają składników, lecz je miażdżą. Dzięki wolnoobrotowemu wyciskaniu nie są uszkadzane struktury komórkowe w miąższu i sok nie traci składników odżywczych. Sok powstały w wyciskarce jest mniej klarowny niż ten z sokowirówki i dłużej zachowuje świeżość (nawet do 72 godzin w lodówce, aczkolwiek im szybciej go wypijemy, tym lepiej). Dodatkowo wyciskarka świetnie sobie radzi zarówno z owocami, jak i z warzywami, kiełkami, ziołami czy natkami wszelkiego rodzaju. Łączy składniki w gęsty, sycący i przede wszystkim bardzo zdrowy sok. Mamy tu dużo więcej możliwości komponowania swoich własnych przepisów na soki.

Wybieramy wyciskarkę wolnoobrotową

Wybór sprzętu, który będzie służył nam przez długie lata, nie jest prosty. Na rynku znajduje się sporo modeli, wiele z nich jednak to urządzenia bardzo awaryjne. Na uwagę zasługują wyciskarki ELDOM Perfect Juicer, wyposażone w technologię pozwalającą uzyskać nawet 30% więcej soku niż sokowirówka.

Model wyciskarki PERFECT JUICER PJ450 wyposażony jest w antypoślizgowe stopki. Dzięki temu nie przesuwa się po blacie podczas pracy, a użytkowanie staje się dużo bardziej komfortowe i bezpieczne. Sporą zaletą tego modelu jest szeroki otwór wlotowy, który pozwala na wkładanie dużych kawałków warzyw i owoców. Posiada duży pojemnik na odpady, dzięki czemu nie trzeba robić częstych przerw na jego opróżnianie. Urządzenie pracuje bardzo cicho, w przeciwieństwie do sokowirówek, które zwykle wydają bardzo głośny dźwięk. Co bardzo istotne, w wyciskarce zamontowano ślimak wykonany z tworzywa wolnego od bardzo szkodliwego Bisfenolu A.


Innym wartym uwagi modelem jest wyciskarka ELDOM PJ400. Jej parametry są bardzo podobne do modelu PJ450, posiada tylko mniejszy otwór wlotowy. Również pracuje bardzo cicho, posiada ślimak wolny od Bisfenolu A oraz dobrze przylega do blatu. Bardzo łatwo się ją czyści – wystarczy przepłukać części pod bieżącą wodą. Ma elegancki design i jest wykonana z trwałych komponentów.

 wyciskarka ELDOM PJ400

Wyciskarka wydaje się zdrowszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o domowe przygotowywanie świeżych soków. Pozwala na wykorzystanie różnorodnych składników, z natkami i ziołami włącznie, wyciśnięty sok ma wiele witamin i można przechowywać go dłużej w lodówce.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December